Onsdag 29/1 och torsdag 30/1 var steg 4 i tyska på studiebesök hos tyska institutioner i Stockholm. På Goethe Institut (det tyska kulturinstitutet) blev det föreläsning och aktiviteter kring tysk historia och tysk mat under överinseende av institutets Viking Peterson. Vi hann också träffa språkavdelningens chef Dagmar Eickel som redan varit på besök på Malgomajskolan två gånger.

På tysk-svenska handelskammaren berättade vår kontakt Aino Weber om handelskammaren och vad de kan hjälpa till med. Där höll även Lidl:s representant Ebba Blank ett engagerat men kanske aningens överenergiskt anförande kring sitt företags språksatsning. Visste ni t ex att tyska är Lidl:s koncernspråk och inte engelska, trots att butikerna finns i hela 32 länder.

På torsdagen hade eleverna förberett guidning om olika platser med tysk koppling i centrala Stockholm (Tyska kyrkan, restaurangen Zum Franziskaner, fd DDR:s kulturcentrum, tyska drottningar på slottet och tyska legationen).

Resan och uppehället bekostades helt av tysk-svenska handelskammarens projekt ”Deutsch – ditt val”