Måndag 5/2 kl 13.00-14.30 på Folkets hus.

ELEVGRUPPER:
NA, SA, TE alla årskurser,
VO2, RL2, FT2, TP2,  HA2, EE2, Första rummet,
IMSPR-PER, IMSPR-CAT, IMSPR-AE, IMSPR-EM, IMSPR-CU, IMSPR-Projektet1,
Lektionerna återupptas 15 min efter avslutad föreställning, ca 14.45. Undervisande lärare medföljer.

 

Om föreställningen Var är mitt hem?: 
Det går inte en dag utan att dystra rapporteringar om människor på flykt från krigsdrabbade områden tränger sig in på bara skinnet. Hur känns det att vara stämplad som en illegal människa? Hur lätt är det egentligen att starta ett nytt liv i ett nytt land?

Ensam på scen berättar Danjin om hur hans lyckliga uppväxt i det forna Jugoslavien fick ett brutalt slut när inbördeskriget bröt ut. Med egna ord och bilder tar han med oss på sin flykt som går via ett korrupt Moskva till Sverige där det visar sig att allt inte blir som han har tänkt sig. Här tvingas han att leva som illegal. Han är bara ett barn. Officiellt sett existerar han inte, han lever vid sidan av men samtidigt mitt i det svenska samhället. Ta del av hans historia som pendlar mellan skratt och allvar utan att lämna någon i publiken oberörd.