Onsdag den 23 november kl. 18.00-20.00

Har du börjat fundera över ditt gymnasieval eller är du bara nyfiken på vad vi gör på Malgomajskolan?

Välkommen att besöka våra nationella program i respektive undervisningslokaler. Passa på att prata med lärare och titta lite mer på vad man gör på programmen. I huvudbyggnadens elevcafé (Te-C) finns skolans rektorer och här bjuder vi på fika.

På Malgomajskolan byggnad 1 finner du:

Handels- och administrationsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet. Här visar även skolans UF-företag (Ung företagsamhet) upp sig under kvällen. I Te-C har du möjlighet att fika och möta skolledare. Hämta gärna karta över våra program.

På Malgomajskolan byggnad 2 finner du:

El- och energiprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Teknikprogrammet. Här kan du även titta på inlandets teknikpark.

På Malgomajskolan byggnad 3 finner du:

Fordons- och transportprogrammet – inriktning personbilsmekaniker och tungmekaniker.

På Malgomajskolan byggnad 4 finner du:

Fordons- och transportprogrammet – inriktning mot yrkesförare: Transport.

På Folkets hus i Vilhelmina finner du:

Restaurang- och livsmedelsprogrammet. Kom till Restaurang Malgomaj, ingång via Folkets hus cafeteria.