Undersköterskan Sebastian Sundberg som gick ut Malgomajskolans Vård- och Omsorgsprogram 2016 har fått mycket beröm vid årets Yrkes-VM – World Skills Abu Dhabi – i Förenade Arabemiraten. Trots detta räckte det inte till en placering på pallen.

-Han kom elva men domarna lyfte fram Sebastian som ett exempel på att man måste ge poäng för vårdande med hjärtat. Övriga deltagare hade ett mer automatiserat handlande och fick poäng för det, medan Sebastian i stället vann domarnas hjärtan, säger Rune Hällqvist, omvårdnadslärare från Malgomajskolan på plats i Abu Dhabi.

-Flera domare kommenterade så till mig och nu är tävlingsledningen inne på att till nästa år lyfta de mjuka värden som vi är bra på, fortsätter han.

-Ett jättestrong insats av Sebastian!  Detta om något är också ett kvitto på att vårt Vård- och Omsorgsprogram håller hög kvalitet, säger Carola Bergh, biträdande rektor för yrkesprogrammen vid Malgomajskolan.

Sebastian är född 1997 och kommer ursprungligen från Storuman. Han arbetar inom Hemtjänsten i Vilhelmina.