Text och foto: Irja Wistemar

Trots bitande kyla och kraftigt snöfall så kom ett 40-tal besökare till transportprogrammets tjejkväll den 17 januari.

Kvällen började med fika och kort info från skolan. Bristen på förare i yrket är enormt stor och våra besökskvällar är ett sätt att locka förare till branschen. En tidigare elev, Zandra Sjöström, berättade hur det är att jobba inom yrket och besökarna fick ställa frågor till både henne och våra elever.

Varför vi valde att ha en kväll för enbart tjejer var för att vi tror att fler tjejer vågar komma och testa. Vi hade enbart tjejer på plats som instruerade också. Efter fikat så fick alla gå ut och testa på att köra lastbil, hjullastare, truck och kran. Det allra flesta testade på och tyckte det var riktigt roligt. Ett lyckat arrangemang som vi kommer att göra fler gånger.

Inför kvällen intervjuades Moa Öhrman-Helsén i årskurs tre av P4 Västerbottens morgonprogramledare. Inslaget går att lyssna på här: https://sverigesradio.se/sida/avsnitt/1219525?programid=4181&start=7855&fbclid=IwAR3a4vFzBLFRG0nrRRsM3xjmdWq1Ie6_UiBBMMNO3JyJ2RW_jUKdsJaEwpU